O mnie

Patrycja Figat – radca prawny oraz doradca restrukturyzacyjny

 

Specjalizacje: prawo handlowe, prawo gospodarcze, prawo i postępowanie cywilne, ochrona danych osobowych, postępowanie administracyjne

 

Jestem absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2014 r.: magister prawa oraz 2015 r.: licencjat bezpieczeństwo wewnętrzne). Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w 2017 r. ukończyłam studia podyplomowe: Audyt finansowy w jednostkach sektora finansów publicznych. W latach 2018-2020 odbyłam aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. W 2020 r. zdałam egzamin zawodowy na radcę prawnego (numer wpisu: PZ-5058) oraz uzyskałam licencję doradcy restrukturyzacyjnego (numer licencji: 1722).

 

Zawodowe doświadczenie zdobywałam od 2017 r. w poznańskiej kancelarii radców prawnych obsługującej zarówno podmioty z sektora prywatnego, jak i jednostki samorządu terytorialnego, zakłady budżetowe czy spółki Skarbu Państwa, a następczo – również w poznańskiej kancelarii reprezentującej kredytobiorców w tzw. sporach frankowych z instytucjami bankowymi.

 

Aktualnie w swojej pracy zawodowej koncentruję się na kompleksowej obsłudze podmiotów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawa handlowego, gospodarczego oraz cywilnego, zarówno jako prawnik biznesowy, jak i procesowy. Reprezentuję klientów zarówno w negocjacjach biznesowych, jak i na sali sądowej. Zastępuję podmioty w postępowaniach sądowych w charakterze kuratora dla osób nieznanych z miejsca pobytu.

 

Do bardziej wymagających projektów, które składają się na moje doświadczenie zawodowe mogę w szczególności zaliczyć proces transgranicznego połączenia spółek, prowadzenie badania prawnego due dilligence, obsługę spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych czy uczestnictwo w procesie opracowywania tzw. specustawy biogazowej w ramach Zespołu Eksperckiego ds. biogazowni rolniczych działającego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy Pełnomocniku Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.

 

Doświadczenie biznesowe zdobywałam w szczególności jako członek władz spółki handlowej przy tworzeniu i organizacji w 2020 r. i 2021 r. pierwszych edycji ogólnopolskiego rowerowego ultramaratonu bikepackingowego Robinsonada, przy którym współpracowałam zarówno z władzami jednostek samorządu terytorialnego każdego szczebla, jak i ówczesnym Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także medialnymi i biznesowymi partnerami i sponsorami tego przedsięwzięcia.

 

Obecnie staram się umożliwiać przyswajanie teoretycznych i praktycznych aspektów prawa prowadząc wykłady i ćwiczenia na niepublicznych szkołach wyższych (Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu i Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu), a także prowadząc dla klientów biznesowych szkolenia zarówno w formule teoretycznej, jak i panelu dyskusyjnego.